Trapézové šrouby a matice

Trapézové šrouby se používají ve strojírenství v řadě aplikací. Jejich nejrozšířenější využití je pro vytvoření lineárního pohybu a konstrukcí s tím souvisejících.

Funkční části trapézového šroubu je rovnoramenný lichoběžníkový závit s úhlem 30st. Závit se vyrábí dvěma způsoby, tvářením, či obráběním. Způsob výroby závitu je závislý na materiálu trapézového šroubu. Ten se vyrábí z cementační oceli Ck15 nebo nerezové oceli.

  • Materiál trapézového šroubu: cementační ocel Ck15 (12 020)
  • Způsob výroby: válcování

Jedná se o objemové tváření za studena. Díky tomuto způsobu výroby, kdy se na povrchu válcované tyče přeskupuje materiál, nedojde k porušení vláken materiálu. To má za následek vyšší pevnost závitu a vyšší odolnost proti střídavému namáhání. Válcovaný závit má také zhutněný a hladký povrch, lepší kluzné vlastnosti a odolnost proti otěru. Zpevněná povrchová vrstva také lépe odolává korozi.

Charakteristickým rysem válcovaného závitu je drážka na jeho vnějším průměru (vrcholu). Tím se vzhledově odlišuje závit válcovaný od řezaného. Tato drážka vzniká při tváření materiálu a na funkci závitu nemá vliv.

  • Materiál trapézového šroubu: nerezová ocel 1.4101/1.4305
  • Způsob výroby: řezání

Nerezová ocel není tvarná. Z tohoto důvodu se vyrábí závit na nerezovém trapézovém šroubu řezáním. Takto vyrobený závit je přesnější, než závit válcovaný, ale není tak pevný a hladký, protože má přerušená materiálová vlákna.

Image 0 -

Trapézové matice se vyrábějí a dodávají jako válcové, šestihranné a válcové s přírubou. Materiál matic je automatová ocel (11SMnPb37) nebo Bronz 50.


Trapézové šrouby a matice se vyrábějí podle normy DIN 103. Pro závit šroubu, bez uvedené tolerance, platí střední toleranční třída a toleranční pole 7e, pro závit matice 7H.

  • Podrobné informace v katalogu ke stažení ZDE.

Zpět nahoru